VALACHY BLOG: Jak naučit děti lyžovat?

VALACHY BLOG: Jak naučit děti lyžovat?

Chystáte se letos děti zasvětit do tajů lyžování a přemýšlíte, jestli se do výuky pustit sami, nebo si objednat lekce v lyžařské škole? Odkdy je vůbec vhodné děti učit lyžovat? Jak lekce probíhají a jak je správně načasovat? A může se naučit lyžovat i dospělý? Přečtěte si více v rozhovoru s Jiřím Nakládalem, šéfem a zkušeným instruktorem lyžařské školy Sunski, která poskytuje své služby ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích.

 

Největší síť lyžařských škol a půjčoven v České republice Sunski má v současné době 25 poboček v nejvýznamnějších lyžařských střediscích. Jiří Nakládal šéfuje Sunski ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích a zároveň i v nedalekém Ski areálu Bílá.

 

Jiří, kdy je podle vašich zkušeností vhodné začít s výukou lyžování?
 
Doporučujeme začít zhruba ve třech letech, kdy už má dítě rozvinuté rovnovážné schopnosti. Jakmile je zkrátka schopné ustát na jedné noze, zvládne i lyžování s principem změny zatížení lyží. Pro výuku nejmenších dětí určitě doporučujeme individuální lekce, které jsou efektivnější. U větších dětí se zase osvědčila skupinová výuka. Pro školáky je to větší zábava a jsou ochotnější se něco učit.
Na Razule i v Bílé v zimě organizujeme takzvané výjezdové lyžařské kurzy pro školy – ráno k nám autobusy přivezou děti na dvouhodinovou výuku, na oběd už jsou zpět ve škole, výuka probíhá v malých skupinách po průměrně šesti dětech na instruktora. Tato forma je pro děti školního věku příjemná a motivující.

 
Děti nemívají při výuce lyžování moc trpělivosti. Jak k ní přistupujete?
 
Výuka musí být pro dítě hrou, to je naše základní pravidlo. S úplnými začátečníky se nejdříve učíme chodit na sněhu v lyžařských botách, což zní možná zvláštně, ale pro děti je to nový pohyb, který je potřeba jim vysvětlit. Pak zkoušíme první krůčky na lyžích po rovince, jízdy na mírných kopečcích s dojezdem na rovinu, s využitím pojízdných koberců, a protože děti bývají velmi bystré, již od druhé lekce s nimi chodíme na vlek a zkoušíme první obloučky.

 
Je důležitá i denní doba výuky?
 
Ano, zvláště u menších dětí je nutné plánovat lekce s ohledem na denní režim. Není dobré trefit se do času, kdy je zvyklé dítě spát, nebo by mohlo mít hlad. Výuka je vysilující a dítě by na ni mělo přijít v dobré fyzické i psychické pohodě. Může se stát, že volno v lyžařské škole právě není, v takovém případě je dobré denní režim přizpůsobit, například dát dítě dříve spát. U malých dětí doporučuji maximálně hodinu výuky denně, ale několik dnů po sobě, u větších dětí to již mohou být dvě i čtyři hodiny, například s přestávkou na oběd. Pro zvládnutí základů lyžování se doporučuje čtyři až osm hodinových lekcí.
 
    

Sjezdovka Horal: vše pro rodiny s dětmi

Výuka nejmenších dětí ve Ski areálu Razula probíhá na sjezdovce Horal u hotelu Horal, která nabízí ideální terén s mírným sklonem a délkou 350 metrů. Najdete zde i zimní park Razulák s pojízdným kobercem, nově od letošní zimy i s dětským kolotočem, který je nejen skvělým výukovým prostředkem, ale také zábavným místem pro nejmenší. A při dobrých sněhových podmínkách si tu můžete také užít spoustu zábavy na snowtubingu.

 Lyžařská škola SUNSKI

Kancelář školy a půjčovnu dětských lyží najdete u sjezdovky Horal. Sunski nabízí výuku lyžování i snowboardingu privátní a skupinovou (od 4 osob) nejen pro děti a začátečníky, ale i ty, kteří si chtějí zdokonalit své dovednosti, k tomu také výuku běžeckého lyžování.

Cena zahrnuje:

  • instruktora
  • vstup do dětské školky
  • zapůjčení rozlišovací vesty a helmy
  • pojištění k odpovědnosti
  • k výuce 50% sleva na půjčovnu

Nutná rezervace předem na karlovice@sunski.cz nebo na tel.: 725 222 112